fbpx

Golfimängija küünarnukk ehk mediaalne epikondüliit

Piirkond :küünarliiges

Struktuur: kõõlus

Peamised vigastuse põhjused : trauma, ülekoormus, teatavad töövaldkonnad, biomehaanika

Sümptomid: valu küünarliigese siseküljel, võib olla kiirgava iseloomuga, käe jõudluse langus, suurenev valu koormusel

Ravi: Füsioteraapia - valu leevendamine, koormustaluvuse suurendamine, jõuharjutused, manuaalteraapia, ärritavate faktorite piiramine. Juhul kui konservatiivne ravi ei anna soovitud tulemusi ca 6 kuuga on operatiivne ravi võimalik.

ÜLEVAADE

Mediaalne epikondüliit ehk rahvakeeles tuntud ka kui golfimängija küünarnukk on peamiselt randmeliigese painutajalihaste kõõlusepõletik, mille päritolu on sarnaselt lateraalsele epikondüülile tekib ülekoormussündroomist. Mediaalset epikondüalgiat esineb palju vähem kui lateraalselt, selle esinemissagedus jääb vahemikkus 9- 20% kõikidest epikondüalgiate diagnoosidest. Kõige rohkem esineb mediaalset epikondüliiti inimestel, kelle tööamet on seotud puusepa töödega, liha lõikamisega, sanitaartehniliste töödega jt ning sportlastel, kelle spordiala on seotud peamiselt äkilise ja suure energiaga käsivarre jõuline liigutamine nt pesapalli heitjatel, oda viskajatel, ameerika jalgpalluritel, vibulaskuritel aga ka tennisistidel ja golfi mängijatel. 

SÜMPTOMID:

  1. Vastupidiselt lateraalsele epikondüülile valu esineb küünarnuki siseküljel. Kui pöörata käsi peopesega lae poole, siis valu võib tunda ka kogu käsivarre sisekülje ulatuses kuni väikese sõrmeni.
  2.  Sõrmede tuimus ja surisemine, enamasti väike sõrm (ära aja segi ulnaarnärvi problemaatikaga). 
  3. Hellus mediaalse epikondüüli katsumisel (küünarnuki siseküljel väljaulatuv õlavarreluu ots) 
  4. Käe ja randme lihaste nõrkus
  5. Valu võib tekkida randme painutamisel või küünarnuki sissekeeramisel vastupanuga 
  6. Valuga võib kaasneda ka haarde nõrkus
  7. Valu võib tekkida nii äkitselt kui järk- järgult areneda aja jooksul.

Lateraalse ja mediaalse epikondüliidi PÕHJUSED: 

  1. Korduvad, koormavad, ühetaolised liigutused, mida esinevad nii erinevatel elukutsetel kui ka kindlatel spordialadel
  2. Puudulik taastumsperiood (töö aeg vs puhkuse aeg)
  3. Sundasendid (käsi arvuti hiire peal mitu tundi järjest)

RISKITEGURID:

  1. Varasemad luumurrud ja dislokatsioonid 
  2. Sidemete vigastused
  3. Toitumine
  4. Suitsetamine
  5. Hormonaalne tasakaal
  6. Pidev ühelaadne koormus 

RAVI JA ENNETUS: Kõigepealt füsioterapeut teeb kindlaks, millise epikondüalgiaga on tegemist, millised faktorid kutsuvad esile valu või ärritavad antud probleemi. Konservatiivse ravi peamine eesmärk on valu leevendamine ja põletiku vähendamine. Vastavalt kogutud informatsioonile, füsioterapeut paneb paika raviplaani ning annab spetsiifili jõuharjutusi ning soovitusi ja nõuanded, mida tuleb vältida erinevate taastumisperioodide ajal, kuidas reguleerida treeningmahtu ning kuidas kasutada ortoosi antud probleemi puhul.  

Juhul kui teie töö või spordiala on seotud korduvate koormavate liigutustega siis epikondüalgiate kõige parem ennetus/ ennetamis viis on randme ja käsivarre lihaste treening. Vastavalt Teie elustiilile ning spordi ja/või töö spetsiifikale, füsioterapeut valib just Teile sobivaid spetsiifili jõuharjutusi. 

Loe lisaks:

https://www.physio-pedia.com/Lateral_Epicondylitis?utm_source=physiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal 

https://www.physio-pedia.com/index.php?title=Medial_Epicondyle_Tendinopathy&redirect=no%3Futm_source%3Dphysiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram