Piirkond : Ranne
Struktuur: Närv , Karpaalkanalit ümbritsevad sidemed
Peamised vigastuse põhjused : Mehaaniline ülekoormus, vibratsioontööriistade kasutamine, osteoartriit, reumatoid artriit, kaela patoloogiad, trauma
Sümptomid: Valu peopesas, randmes, sõrmede tuimus, põletamise tunne, haardetugevuse langus, öine valu, lihaste kärbumine (atroofia)
Ravi: Konservatiivne : Füsioteraapia, randmeortooside kasutus, töökeskkonna ümberhindamine, põletikuvastane ja valuvastane ravi, konservatiivse ravi ebaõnnestumisel kirurgiline sekkumine
Paranemisperiood: 1 kuu – 3 kuud
ÜLEVAADE
Karpaaltunneli sündroomi võivad kogeda 2.7% - 5.2% inimestest oma eluea jooksul. Kõige sagedamini esineb see inimestel, kelle töö hõlmab korduvaid ühekülgseid liigutusi või rohket tööd kätega ( näiteks arvutitöö, pakendamine, raskete esemete tõstmine, tööriistade käsitlemine jms). Karpaaltunneli sündroom esineb sagedamini keskealistel naisterahvastel vanuses 40-60 eluaastat.
SÜMPTOMID
Karpaalkanali sündroomi puhul esinevad sümptomid võivad varieeruda. Üldjuhul algavad sümptomid sõrmedes (pöial, nimetissõrm,keskmine sõrm) või randmes (peopesa poolel) - tüüpilisteks sümptomiteks on kõrvetustunne, tundlikkuse muutus, spielgate tunne, torkivad valud või jõu kadu käes. Mõnel juhul võib karpaalkanali sündroom tekkida ka mõlemas käes. Sümptomaatika süvenedes võib hakata valu levima ka küünarliigese ja õla suunas.
RISKITEGURID
Karpaalkanali vigastuse kõige sagedasemad riskitegurid on:
PÕHJUSED
Karpaalkanali tekkepõhjuseid on mitmeid, kuid põhiliselt taanduvad need kahele põhimõttele.
Karpaalkanali sündroom võib tekkida ka teisejärguliselt patoloogiatele nagu osteoartriit, reumatoid artriit, hormonaalsed kõikumised ja trauma. Ning võib tekkida ka raseduse vältel või pärast rasedust, sellisel juhul on sümptomid tavaliselt ebajärjepidevad ning taanduvad kiiremini kui teistel juhtudel.
RAVI JA ENNETUS
Karpaalkanali sündroomi puhul on oluline välistada teiste patoloogiate olemasolu, mis võivad imiteerida karpaaltunneli sümptomeid ning tuvastada mediaannärvi ärritumispunkt. Läbi selle on võimlaik ravi suunata efektiivsemalt ning vältida potentsiaalseid ärritusfaktoreid.
Ennetuse osas on oluline liikuv ning aktiivne elustiil, mis tasakaalustab istuvat eluviisi. Sellele lisanduvalt on oluline roll tervislikul toitumisel ja tervist kahjustavatest harjumustest hoidumisel. Kui karpaalkanali sündroom tekib teisejärgulisena mõnele patoloogiale, on oluline eelneva patoloogia kontrolli alla saamine. Kontoritöötajate puhul peaks olema ka tööergonoomika inimese jaoks võimalikult mugav olema ning võimaldama mitmekesiseid asendeid mugavas keskkonnas.
Loe lisaks: https://www.physio-pedia.com/Carpal_Tunnel_Syndrome