fbpx

Küünarliigese epikondüalgiad

ÜLEVAADE

Lateraalne epikondüliit ehk rahvakeeles tuntud ka kui tennisisti küünarliiges on randmeliigese sirutaja lihaste kõõlusepõletik. Randmeliigese sirutajalihased kinnituvad lateraalsele epikondüülile, mida saab kergesti üles leida katsudes küünarnukki välimist serva (väljaulatuv luu ots), sellest tulenevalt tekkis ka nimi lateraalne epikondüliit. Tegemist on ülekoormussündroomiga, mida kutsuvad esile korduvad ühepoolsed/ühetaolised liigutused ning puudulik taastumine. Sündroomi esinemissagedus on suurem sellistel elukutsetel nagu tisler, lihunik, puusepad, elektrikud, aednikud, kontoritöötajad jt. Hoolimata nimest, ainult 5% tennist mängivatel inimestel täheldatakse tennisisti küünarliigest, palju rohkem leidub sellistel spordialadel nagu sulgpall, pesapall, ujumine ja viskamine. 

SÜMPTOMID: 

 1. Valu küünarnuki välisküljel, mis võib kiirguda mööda käsivart kolmanda ja neljanda sõrmeni, harvem ka küünarliigesest ülespoole õlavarreluu poole. 
 2. Võib täheldada käe lihaste nõrkust. 
 3. Valu võib tekkida käe sirutamisel kerge vastupanuga
 4. Haaramised ja tõsted võivad olla raskendatud ja valulikud. Raskematel juhtudel ka tavalise tassi tõstmine võib osutuda tõeliseks väljakutseks.
 5. Sõltuvalt probleemi raskusastmest valu võib esineda:
 • Paar tundi pärast provotseerivat tegevust (nt peale trenni)
 • Koheselt peale füüsilist koormust (nt ajas töötamisel) 
 • Valu provotseeriva tegevuse ajal, mis võimendub tegevust tehtava aja jooksul (nt arvuti taga töötamine)
 • Pidev valu, mis võib esineda ka puhkeolekus ning piirata provotseerivat tegevust

ÜLEVAADE

Mediaalne epikondüliit ehk rahvakeeles tuntud ka kui golfimängija küünarnukk on peamiselt randmeliigese painutajalihaste kõõlusepõletik, mille päritolu on sarnaselt lateraalsele epikondüülile tekib ülekoormussündroomist. Mediaalset epikondüalgiat esineb palju vähem kui lateraalselt, selle esinemissagedus jääb vahemikkus 9- 20% kõikidest epikondüalgiate diagnoosidest. Kõige rohkem esineb madiaalset epikondüliiti inimestel, kelle tööamet on seotud puusepa töödega, liha lõikamisega, sanitaartehniliste töödega jt ning sportlastel, kelle spordiala on seotud peamiselt äkilise ja suure energiaga käsivarre jõuline liigutamine nt pesapalli heitjatel, oda viskajatel, ameerika jalgpalluritel, vibulaskuritel aga ka tennisistidel ja golfi mängijatel. 

SÜMPTOMID:

 1. Vastupidiselt lateraalsele epikondüülile valu esineb küünarnuki siseküljel. Kui pöörata käsi peopesega lae poole, siis valu võib tunda ka kogu käsivarre sisekülje ulatuses kuni väikese sõrmeni.
 2.  Sõrmede tuimus ja surisemine, enamasti väike sõrm (ära aja segi ulnaarnärvi problemaatikaga). 
 3. Hellus mediaalse epikondüüli katsumisel (küünarnuki siseküljel väljaulatuv õlavarreluu ots) 
 4. Käe ja randme lihaste nõrkus
 5. Valu võib tekkida randme painutamisel või küünarnuki sissekeeramisel vastupanuga 
 6. Valuga võib kaasneda ka haarde nõrkus
 7. Valu võib tekkida nii äkitselt kui järk- järgult areneda aja jooksul.

Lateraalse ja mediaalse epikondüliidi PÕHJUSED: 

 1. Korduvad, koormavad, ühetaolised liigutused, mida esinevad nii erinevatel elukutsetel kui ka kindlatel spordialadel
 2. Puudulik taastumsperiood (töö aeg vs puhkuse aeg)
 3. Sundasendid (käsi arvuti hiire peal mitu tundi järjest)

RISKITEGURID:

 1. Varasemad luumurrud ja dislokatsioonid 
 2. Sidemete vigastused
 3. Toitumine

RAVI JA ENNETUS: Kõigepealt füsioterapeut teeb kindlaks, millise epikondüalgiaga on tegemist, millised faktorid kutsuvad esile valu või ärritavad antud probleemi. Konservatiivse ravi peamine eesmärk on valu leevendamine ja põletiku vähendamine. Vastavalt kogutud informatsioonile, füsioterapeut paneb paika raviplaani ning annab spetsiifili jõuharjutusi ning soovitusi ja nõuanded, mida tuleb vältida erinevate taastumisperioodide ajal, kuidas reguleerida treeningmahtu ning kuidas kasutada ortoosi antud probleemi puhul.  

Juhul kui teie töö või spordiala on seotud korduvate koormavate liigutustega siis epikondüalgiate kõige parem ennetus/ ennetamis viis on randme ja käsivarre lihaste treening. Vastavalt Teie elustiilile ning spordi ja/või töö spetsiifikale, füsioterapeut valib just Teile sobivaid spetsiifili jõuharjutusi. 

Loe lisaks: https://www.physio-pedia.com/Lateral_Epicondylitis?utm_source=physiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal 

https://www.physio-pedia.com/index.php?title=Medial_Epicondyle_Tendinopathy&redirect=no%3Futm_source%3Dphysiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram