fbpx

Küünarliigese vigastused (võimalikud luumurrud ja dislokatsioonid)

ÜLEVAADE

Küünarliigese moodustavad kolm luud: õlavarreluu, kodarluu ja küünarluu. See on plokkliiges, mis on võimeline liikuma ainult ümber ühe telje, võimaldades painutus ja sirutus liigutust. Liigese stabiilsuse eest vastutavad mitmed liigessidemed (tähtsamateks mediaalne ja lateraalne kollateraalside) ning vastava liikuvuse lihased. 

Küünarliigese vigastuste hulgast eristatakse küünarliigese dislokatsioone (nihestused), subluksatsioone (mitte täielik liigese nihestus) ning luumurrud. 

  • Dislokatsioon ehk liigese nihestust iseloomustab luude nihkumist üksteise suhtes koos kapsli rebendiga. Küünarliigese võimalike dislokatsioonide hulka kuuluvad eesmine ja tagumine dislokatsioon, külgsuunaline ning kombineeritud dislokatsioon. Ligikaudu 90% kõikidest küünarliigese dislokatsioonidest moodustavad tagumine küünarliigese nihestus, mis tähendab, et kodarluu ja küünarluu nihkub posterioorselt (tahapoole) õlavarreluu suhtes. Tagumist küünarliigese nihestust võib liigitada lihtsaks (luumurduteta um 75%) või keerukaks (luumurruga um 25%). 
  • Subluksatsiooni korral tekib osaline liigese nihestus
  • Luumurde võib küünarliigeses esineda mitmeid erinevaid: nt küünarluus, kodarluus, nendest kombineeritult või küünarnuki murd. Luumurde eristatakse/liigitatakse trauma mehhanismi järgi: sirutus- e ekstensioonmurd; painutus- e fleksioonmurd; surve-e kompressioonmurd; torsioon- e spiraalmurd; tõmbe- e distraktsioonmurd; purustus- e kildmurd. 

SÜMPTOMID:

  1. Küünarliigese ebastabiilsus
  2. Valu ja nõrkus küünarliigese piirkonnas
  3. Vähenenud aktiivne liigesliikuvus
  4. Turse ning paistetus
  5. Raskematel juhtudel käe nähtav deformatsioon

PÕHJUSED: Küünarliigese vigastusi võib esineda igas vanuses, sõltumata spordialast ning tööametist. Sagedamaks vigastuse mehhanismiks loetakse kukkumist väljasirutatud käele, mille tulemuseks on küünarliigese hüperekstensioon vigastus. 

RISKITEGURID:

  1. Alla 10 aastased lapsed (kuna küünarluu struktuurid arenevad täielikult välja alles puberteedieaks, mis teeb dislokatsioone palju sagedasemaks nähtusteks lasteeas kui täiskasvanutel)
  2. Sidemete osaline või täielik rebend
  3. Hüpermobiilsed liigesed

RAVI JA ENNETUS: Raskematel juhtudel teostatakse operatiivset ravi ning kergemate subluksatsioonide korral 

Loe lähemalt: https://reakt.ee/nouanded/miks-kuunarliiges-valutab/ 

Allikate lingid: https://www.physio-pedia.com/Posterior_Elbow_Dislocation#

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram