Piirkond : Säär
Struktuur: Lihas / Luuümbris
Peamised vigastuse põhjused : Järsk koormuse tõus, põrutavad tegevused, biomehaanilised eripärad
Sümptomid: Valu sääre esiosal või siseküljel, suureneb aktiivsusega, traumat ei ole olnud
Ravi: Konservatiivne : Füsioteraapia, põletikuvastane ravi, jalanõude hindamine
Paranemisperiood: 3 nädalat – 3 kuud
Ülevaade
Sääre luuümbrise põletikku ehk rahvakeeli luukaid iseloomustab valulikkus sääre esiosal või sääre siseküljel ( sääreluu ja säärelihase vahelisel alal), millel ei ole traumaatilist põhjust. Luukad tekivad tavaliselt ülekoormuse ja/või korduva põrutuse tagajärjel. Luukaid esineb umbes 15% jooksjatest ning kuni 35% militaartöötajatest ( suur füüsiline koormus, pikad retked raske varustusega).
Sümptomid
Luukad võivad tekkida mitmel eri põhjusel ning on sagedasemad spordialade hulgas, mis hõlmavad suuremas hulgas põrutust :
Tihtipeale on luukate tekkepõhjuseks järsk koormuse tõus, halb jalanõude valik või kõvema pinnase valik treeninguteks. Valu tugevneb treeningu käigus ( võib muutuda ka nii tugevaks, et tegevus tuleb lõpetada ) ning reeglina taandub puhkusega. Luukate puhul on oluline lasta füsioterapeudil hinnata selle tekkepõhjust ning alustada raviplaaniga, vastasel juhul võib pikaajaliselt kestnud luuümbrise põletik areneda stressimurruks sääreluus, mille paranemine võtab arvestatavalt pikema aja.
Ravi ja ennetus
Kuna luukate tekkel on rohkelt eri põhjuseid on ravi üheselt keeruline kokku võtta. PPreagusel hetkel on luukate ravi konservatiivne:
Oluline on lasta luukate tekkepõhjust hinnata, kuna läbi selle erineb ka võimalikult kiire lõpptulemuse saavutamiseks lähenemine. Luuümbrise põletiku tekkel ei tohiks väga pikalt oodata, juhul kui see ei taandu puhkusega iseseisvalt umbes nädalaga, siis tuleks sellele hakata teadlikumalt tähelepanu pöörama.