fbpx

Osgood – Schlatteri sündroom

ÜLEVAADE

Põlve eesmisel pinnal põlvekedra all asub kõõlus, mille alumine ots kinnitub sääreluule. Just selles kinnituskohas võib kasvueas või liigse hüppamise, jooksmise ning spurtimise tagajärjel tekkida valu. Enamasti tekib seda sündroomi poistel vanuses 9-15, kes tegelevad intensiivselt spordiga, kus on vaja jalgel palju liikuda. Tegemist on proleemiga, mis ravimata jäämisel võib seda tugevad piirid sportimisele ning isegi igapäevasetele tegevustele. 

SÜMPTOMID

Üsna tihti on põlve eesosas põlvekedrast allpool märgatav turses piirkond, seetõttu nimetatakse sündroomi sageli topeltpõlveks. Katsudes ning põlvede peal istudes võib samuti sama piirkond olla valulik. Lisaks intensiivistub valu selles piirkonnas jooksmisel, hüppamisel, kükitamisel ja ka trepist üles-alla kõndimisel. 

PÕHJUSED

Sääreluul asuv ala, kuhu põlvekedra kõõlus kinnitub, ei ole 9-15 aastastel veel luustunud. Seetõttu mõjuvad lihaste ja kõõluste poolt tekitatud jõud piirkonnale liialt tugevalt ning sikutavad kinnituskohta liialt tugevalt. Selle tagajärjel tekib põlve eesotsa valu ning turse. Tekkepõhjus on tugevas seoses liigse koormusega ja vähese taastumisega. 

RISKITEGURID

Osgood-Schlatteri sündroomi riskifaktorid on:

  • meessugu
  • vanus 8-15
  • liigne koormus hüppamisel, jooksmisel jms.
  • ülekaal
  • põlvetraumad

RAVI JA ENNETUS

Õnneks on sündroom üsna lihtsalt ravitav. Esimese asjana tuleb maha võtta ärritav koormus, vajadusel teha treeningutest täielik paus. Sellisel juhul peaks taastumine kestma umbes 2 kuud. Teiseks oleks vaja konsulteerida füsioterapeudiga taastusravi ning ennetuse osas, sest edaspidisel liigsel koormamisel võib valu tagasi tulla. Ennetamiseks sobibki kõige paremini reielihaste tugevdamine ning põlvede ülekoormamise vältimine. 

Loe lisaks:https://en.wikipedia.org/wiki/Osgood%E2%80%93Schlatter_disease 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=QHMrYB-Ghlo&ab_channel=Osmosis 

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram