fbpx

Pingepeavalu

Struktuur: Närvisüsteem

Peamised põhjused : unehäired, terviseharjumused, kaela pinged, kõrge stressi/ärevuse tase, liigne alkoholi tarvitamine, suitsetamine

Sümptomid: ühtlase tasemega peavalu (), madala kuni keskmise intensiivsusega, pinged ja puutetundlikkus kaelas, kestus 1 päev kuni paar nädalat, valu asukoht (laialdane- pea ja kael), sagedus 1-30x kuus

Ravi: ravimite kasutamine, manuaalteraapia, füsioteraapia, akupunktuur, kiropraktika

Ülevaade

Pingepeavalusid kogevad ilmselt enamus inimesed elu jooksul. Uuringute järgi on pingepeavaludel seos stressi, valu tundlikkuse, ning füüsilise aktiivsuse tasemega. Pingepeavalu esineb veidi enam naiste kui meeste hulgas ning on tavaliselt kergemini talutavad kui migreeni hood. Reeglina kõrvalisi sümptomeid üldjuhul ei esine, harvadel juhtudel heli- või valgustundlikkus võib esineda. 

Sümptomid

Valu asukoht on pingepeavalul tavaliselt raskesti tuvastatav. Kirjeldatakse rõhuvat tunnet kogu peas mis kestab päevast kuni nädalateni. Valu on tavaliselt ühtlase iseloomuga ning füüsiline koormus ei muuda seda arvestatavalt. Tekivad ka hellad kohad kaela või turja piirkonna lihastesse, mille masseerimine aitab tavaliselt peavalu leevendada, seetõttu on ka manuaalteraapia ja füsioteraapia väga efektiivsed pingepeavalude leevendamisel aga ka ära hoidmisel. 

Põhjused

Põhiliseks valu tekkepõhjuseks on tavaliselt mitmete asjaolude kooslus. Silmade väsimus, halb toitumine, stress, vähene aktiivsus, istuv eluviis, kõik eelnimetatud faktorid võivad rolli mängida peavalu tekkimisel. 

  • Halb toitumine
  • Halb unerütm
  • Stress
  • Liigsed valguse-, müra- ja lõhnastiimulid
  • Kaela pinged, rühilised kõrvalekalded
  • Vähene füüsiline aktiivsus
  • Alkohol

Ravi ja ennetus

Teadaolevalt parimad sekkumisviisid : 

  1. Farmakoloogiline
    1. Ravimid - nõustab raviarst

  1. Mitte farmakoloogiline
    1. Füsioteraapia kombineeritud manuaalteraapiaga 
    2. Nõelravi (akupunktuur,Dry needling)
    3. Kiropraktika
    4. Jõutreening
    5. Tööergonoomika 
    6. Meditatsioon
    7. Proaktiivsed psühholoogilised strateegiad stressorite vöhendamiseks

Füsioteraapia ja manuaalteraapia on väga efektiivsed võimalused pingepeavaludega võitlemiseks ja nende seljatamiseks. Tegeletakse liikumismustritega, lihaste tugevdamisega, lihaspingete leevendamisega ning liigesliikuvuse parandamisega. Kohati on võrdluses ravimite kasutamisega füsioteraapia efektiivsem. 

Pingepeavalude ennetamisel on eelkõige suurim roll tervislikel toitumis ja liikumisharjumustel nis aitavad pingepeavalude teket takistada ning stressi taset kehas vähendada. 

Kunagi pole liiga hilja alustada peavalude vastu võitlemisega!

Loe lähemalt:

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram