Luuümbrise põletik ehk “shin splints - inglise keeles” on üldmõiste, mida kasutatakse valu kirjeldamiseks sääreluu esi- või siseküljel. Meditsiiniliselt tuntud kui periostiit, mis võib tekitada sümptomeid kas sääre siseküljele või eesmisele sääreosale. Sääreluu sisemisele ning eesmisele küljele kinnitub hulgaliselt sidekoeliselt lihaseid, mis on näiteks jooksmise ja kõndimise ajal aktiivsed. Seoses koormuse muutusega võib hakata luu reageerima liigsele füüsilisele stressile või hakkab lihaste liigne koormamine luu kinnituspiirkondi “kiskuma”, mis hakkab omakorda luupinda ärritama. Tegelikult ei olda lõpuni kindlad kas enne toimub sidekoeline ärritus või luuline ärritus, kuid kliiniline praktika ja loogika ütleks, et mõlemad versioonid on võimalikud, olenevalt olukorrast.
“Shin splints” peamine sümptom on valu sääreluu esi- või siseküljel, mis võib kõikuda kerge ebamugavustunde ja põletava valu vahel. Valu süveneb füüsilise koormuse ajal (kõndimine, jooksmine jms) ja üldjuhul taandub puhkusega.
“Shin Splints” tüüpiline kirjeldus: “Käin paar korda nädalas jooksmas, umbes 10 km. Hakkasin tundma, sääre eesküljel valu paar nädalat tagasi, esialgu tekkis see jooksu lõpus, kuid nüüd viimaste jooksude ajal on hakanud valu juba tekkima 3. kilomeetri juures. Jõudes 6. Kilomeetrini pean jooksmise katkestama sest valu on juba väljakannatamatu. Paar tundi pärast jooksu on algne olukord juba taastunud ja ei tunne enam eriti üldse valu.”
Luuümbrise põletik tekib tavaliselt korduva stressi ja ülekoormuse tõttu, mis põhjustab mikroskoopilisi vigastusi sääreluu ümber paiknevates lihastes ning lihaste kinnituskohtades sääreluule. Peamisteks riskiteguriteks on tavaliselt intensiivne treening ilma piisava puhkeajata, tegevuse jaoks mitte sobivate jalanõude valik, jooksmine kõval pinnasel ja biomehaanilised kõrvalekalded (näiteks pes planus ehk madaldunud tallavõlvid)
Luukate ravi keskendub mitmele eri faktorile. Esmajärjekorras on soovitatav pöörduda füsioterapeudi poole, kes aitab esialgselt hinnata, kas probleemiks on tõepoolest luuümbrise põletik või tekitab valu hoopistükkis midagi muud. Olles selgusele jõudnud et tegemist on luuümbrise põletikuga aitab füsioterapeut tuvastada potentsiaalsed riskifaktorid mis seda tekitada võis - koormuse liiga järsk tõus, vähene taastumine, piirangud füüsilises võimekuses, mis tekitavad ülekoormuse jaotumist just säärele jms. Füsioterapeudi peamine eesmärk on aidata inimestel jõuda endale meelepäraste tegevusteni võimalikult kiiresti. Seega läbivaatuse järgselt koostatakse tegevuskava, kuidas eesmärkideni jõuda. Mõnikord võib see tähendada põrutavate tegevuste vältimist kindlaks ajaperioodiks, kuid juhul kui see ei ole mingil põhjusel võimalik (tulekul on spordivõistlus või kaua oodatud jalgsimatk) korrigeeritakse tegevusi vastavalt. Kasu võib olla kinesioteipimisest, tallatugedest, jooksujalanõude vahetamisest, pinnase muutmisest, koormuse reguleerimisest, manuaalteraapiast ja treeningust - tihti taastumise lõppfaasis hakatakse kasutama plüomeetrilist treeningut, millest saad lähemalt lugeda SIIT. Reakti füsioterapeudid valivad sobivamad meetodid koostöös klientidega, et jõuda soovitud tulemuseni.
Perearst võib soovitada ka käsimüügis saadaval olevaid NSAID tüüpi ravimeid, näiteks ibuprofeeni, mis aitab põletikku alandada. Sellel on küll positiivne lühiajaline efekt, kuid valuvaigisteid kasutades tuleb alati ettevaatlik koormusega olla, kuna valutundlikkus on kunstlikult alla surutud.
Luukad on üpris sage vigastus, mis mõjutab tihtipeale just füüsiliselt aktiivseid inimesi. Sääreluu ja selle ümber paiknevate kudede ülekoormusest tulenev valu võib olla märkimisväärne, kuid varajase diagnoosi ja õige ravi abil on võimalik sümptomeid leevendada ja taastada normaalne funktsioon. Ennetusmeetmed, nagu sobivate jalatsite kandmine, treeningute järk-järguline suurendamine ja lihaste tugevdamine, on võtmetähtsusega, et vältida luukate kordumist. Läbimõeldud ja tõenduspõhine lähenemine ravi ja taastusravi puhul tagab pikaajalise edukuse ja tervise säilitamise. Seega kui sind vaevab säärevalu siis tule julgelt Reakti füsioterapeutide juurde - aitame sul taas aktiivset elu nautida valuvabalt - www.reakt.ee!