Kas oled vahel tundnud peale pikka istumist või peale intensiivset kõndimist/jooksmist, et puusade esine osa on pinges ja kangeks jäänud? Vahel võib tekkida lisaks kangusele isegi valu ning pidev ebamugavustunne. Ole mureta, avaldame ühe tõhusa nipi nendest pingetest lahti saamiseks!
Puusade esise osa pinget võib põhjustada iliopsoas lihas, mis koosneb omakorda kahest erinevast lihasest – psoas major’ist ning iliacus’est. Kuna psoas major asub sügaval kõhuõõnes, on seda ise palpeerida praktiliselt võimatu. Oma olemuselt on iliopsoase roll lülisambale stabiilsuse tagamine, puusa fleksioonliigutus ning samuti puusa väljapööramine (välisrotatsioon). Psoas major algab lülisamba rinna- ja nimmeosa lülidelt (Th12–L5), iliacus vaagnaharjalt ning koos kinnituvad nad reieluule. See lihas võimaldab meil kõndida ja joosta. Kui antud lihas on liiga pinges, võib see põhjustada lisaks kangustundele ka valu ning ebamugavustunnet alaselja piirkonnas, tuharas, reies ja samuti ka puusas tekkivat nõksuvat (vahel ka valulikku) heli ning puudulikku puusa tahapoole sirutust (ekstensiooni).
Reeglina tekib iliopsoas’e krooniline pinge korduvast survest ja ülekoormusest antud lihasele (jooksjatel, baleriinidel) või siis pikast istumisest, kus antud lihas on lühenenud olekus ja justkui pinge all. Seetõttu tekib püsti tõustes selline tunne, nagu puusad oleksid kinni või kanged ja liikuvus puusas pole enam päris see, mis enne. Antud lihase pingest vabastamiseks on üks variant seda lihast venitada ehk siis viia kaks lihase kinnituskohta üksteisest nii kaugele kui võimalik.
Kahe kinnituskoha üksteisest kaugele viimist saame me teha järgmises asendis:
Lisaks venitustele on soovitatud ka päeva jooksul teha mitmeid sirutuspause (osade allikate sõnul lausa iga 30 minuti tagant) ning kui töö on istuv, siis ka päeva lõpus teha väikene jalutuskäik, et saada päevased aktiivsusminutid kirja.
Anna meile teada, kas saad nendest venitustest abi! Head katsetamist!