fbpx

Pinges puusapainutaja lihased – mida teha?

Triin Veskimeister

7. okt. 2022

Sissejuhatus

Kas oled vahel tundnud peale pikka istumist või peale intensiivset kõndimist/jooksmist, et puusade esine osa on pinges ja kangeks jäänud? Vahel võib tekkida lisaks kangusele isegi valu ning pidev ebamugavustunne. Ole mureta, avaldame ühe tõhusa nipi nendest pingetest lahti saamiseks!

Puusapainutaja lihased

Iliopsoas-lihase pinge

Puusade esise osa pinget võib põhjustada iliopsoas lihas, mis koosneb omakorda kahest erinevast lihasest – psoas major’ist ning iliacus’est. Kuna psoas major asub sügaval kõhuõõnes, on seda ise palpeerida praktiliselt võimatu. Oma olemuselt on iliopsoase roll lülisambale stabiilsuse tagamine, puusa fleksioonliigutus ning samuti puusa väljapööramine (välisrotatsioon). Psoas major algab lülisamba rinna- ja nimmeosa lülidelt (Th12–L5), iliacus vaagnaharjalt ning koos kinnituvad nad reieluule. See lihas võimaldab meil kõndida ja joosta. Kui antud lihas on liiga pinges, võib see põhjustada lisaks kangustundele ka valu ning ebamugavustunnet alaselja piirkonnas, tuharas, reies ja samuti ka puusas tekkivat nõksuvat (vahel ka valulikku) heli ning puudulikku puusa tahapoole sirutust (ekstensiooni). 

Puusapainutaja lihased

Reeglina tekib iliopsoas’e krooniline pinge korduvast survest ja ülekoormusest antud lihasele (jooksjatel, baleriinidel) või siis pikast istumisest, kus antud lihas on lühenenud olekus ja justkui pinge all. Seetõttu tekib püsti tõustes selline tunne, nagu puusad oleksid kinni või kanged ja liikuvus puusas pole enam päris see, mis enne. Antud lihase pingest vabastamiseks on üks variant seda lihast venitada ehk siis viia kaks lihase kinnituskohta üksteisest nii kaugele kui võimalik. 

Venitused

Kahe kinnituskoha üksteisest kaugele viimist saame me teha järgmises asendis:

Puusapainutaja lihased
  1. Venitust alustad põlvitusasendis, üks jalg ees ning jälgid, et nii eesmise kui ka tagumise jala põlv on 90–kraadise nurga all. Järgmisena soorita vaagna posterioorne kalle (kujutad ette, et tahad justkui viia saba jalgade vahele) ning aktiveeri oma tuharalihased. 
  2. Jälgi, et sinu puusad oleksid terve aja ühel joonel ning selles asendis vii keharaskus eesmisele jalale, hoides oma tuharalihased aktiveeritud ning vaagen pööratud asendis. Peaksid tundma põlvitava jala puusas kerget või tugevat venitust. Hoia venitust vähemalt 30 sekundit ning võid korrata seda päeva jooksul mitmeid kordi, kui tunned puusapiirkonnas ebamugavust. 
  3. Et suurendada venitust veelgi, vii oma põlvitava jala käsi üle pea ja kalluta keha kergelt vastassuunas, nagu tahaksid oma külge võimalikult pikaks sirutada. 
  1. Teine variant on selili lamada kõrgema voodi või laua peale ning jätta üks jalg tuharavoldi juurest üle ääre rippuma niimoodi, et jalg maha ei ulatuks. 
  2. Võta teise jala põlvest kinni ning tõmba seda sujuvalt enda keha poole. Peaksid tundma sirutatud jala puusa juures mõõdukat või tugevat venitust. Hoia venitust vähemalt 30 sekundit ning võid korrata seda päeva jooksul mitmeid kordi, kui tunned puusapiirkonnas ebamugavust. 

Lisaks venitustele on soovitatud ka päeva jooksul teha mitmeid sirutuspause (osade allikate sõnul lausa iga 30 minuti tagant) ning kui töö on istuv, siis ka päeva lõpus teha väikene jalutuskäik, et saada päevased aktiivsusminutid kirja.

Anna meile teada, kas saad nendest venitustest abi! Head katsetamist!

Kasutatud kirjandus

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4262809/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7922112/

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram