Ülevaade
Diastaas on osaline või täielik kõhu eesmiste lihaste lahknemine külgedele kõhu keskjoonel. Üle pooltel rasedatel võib mingisugusel kujul esineda diastaasi, eriti just kolmandal trimestril. Ka meestel võib esineda diastaasi, sageli ülekaalu või kõhulihaste ületreeningu tagajärjel. Lahknemist on võimalik ka ise näha kõhulihaseid pingutades või selili lamadest püstumisel – kõhu keskel võlvub nahk üles, sageli naba ülevalt ning alt. Rasedusega tekkinud diastaas leeveneb enamasti iseenesest 8 nädala jooksul, kui hilisemalt on endiselt märgata kõhu keskjoonel väljavõlvumist, siis on mõistlik alustada taastavate harjutustega. Ravimata jäänud diastaas võib olla hilisemalt erinevate valude põhjuseks ja võib ka piirata sooritusvõimet erinevate füüsilistel tegevustel.
Sümptomid
Diastaas on üsna lihtsasti ära tuntav seisund. Kõige paremini on võimalik seda tähele panna, kui üritada selili lamangust tõusta kõhulihaste abil püsti. Diastaasi korral võib tekkida ülevalt-alla suunas kõhu keskosa väljavõlvumine, sageli kolmnurga kujuliselt. Diastaasi on veel võimalik ära tunda asetades oma 1 või 2 sõrme kõhu keskjoonele, suruda kergelt sisse ja proovida kõhulihaseid pingutada. Sõrmed peaksid tundma kõhulihaste survet külgedelt, kui tunda ei ole tuleb lisada ka kolmas sõrm ja vajadusel neljas. Üldiselt diastaas, mis on üle 2 sõrme laiuse, vajab taastusravi, eriti kui kaasuvana esineb alaseljavalu või põie kontrolli häireid.
Põhjused
Põhiliseks kõhulihaste lahknemise põhjuseks on lihastele osaks saav mehaaniline surve seestpoolt. Seda võib juhtuda nii raseduse kui ka rasvumise ja ületreeningu tagajärjel. Ka vastsündinutel võib diastaasi esineda, sellisel juhul ei ole kõhu sirglihased lihtsalt jõudnud veel korralikult keskelt kokku kasvada. Sagedamini nähtav siiski ainult enneaegsetel beebidel, tihti laheneb iseenesest. Korduva raseduse korral on diastaasi teke palju tõenäolisem, sageli on diastaas siis ka ulatuslikum.
Ravi ja ennetus
Enamus diastaasidest ei ole kuidagi moodi kehale ohtlikud. Pigem raseduse korral on diastaas keha loomulik viis tekitada kasvavale beebile kõhus rohkem ruumi. Liigse diastaasi korral võib ravimata jätmine tekitada tulevikus selja ning vaagna piirkonna valusid, kui ka kõhulihaste jõu langust. Parim viis diastaasi ravida on läbi kontrollitud harjutuste ning elustiili muutuste. Ka ennetamiseks sobivad kõige enam paraja koormusega tehtud kõhulihaste harjutused ning üleüldine aktiivne eluviis.
Lingid: https://reakt.ee/nouanded/kehalised-muutused-rasedatel-ja-liikumissoovitused/
Videod: https://www.youtube.com/watch?v=YiEFYh0ulTk&ab_channel=BraceAbility