fbpx

Diski vigastus (alaseljas)

Piirkond : lülisammas, disk

Struktuur: disk

Peamised vigastuse põhjused : tugev/järsk koormus (nt raskete esemete tõstmine), selja mehaanilised kõrvalekalded, halvad tervisekäitumised, kaasuvad haigused, pikaajalised ravimite tarvitamised

Sümptomid: valu seljas, liikumispiiratus, kiirguv valu tuhara/jala suunas, keha hoiak muutub kõveraks, koormustaluvuse langus.

Ravi: Konservatiivne : Füsioteraapia, liikumismustrite parendamine, närvi ärrituse vähendamine, valuravi. Tugevamate neuroloogiliste probleemide (jätkuv tuimus, lihasjõu kadu, põie funktsiooni häirumine) olemasolul kirurgiline sekkumine. 

Paranemisperiood: 4 kuud – 24 kuud

Ülevaade

Diskid on lülisambas (e. selgroos) asuvad geelja vedelikuda täidetud kettad, mis asuvad iga lüli vahel. Nende funktsioon on töötada pehmendustena lülide vahel ning võimaldada lülidel teineteise peal liikuda. 

Sümptomid

Diski vigastuse puhul võib sümptomaatika olla väga varieeruv, üldiselt tekib valu alaseljas, liikumispiiratus, kõver kehaasend (valu vältimiseks) ning valu võib edasi kiirguda tuharasse, reie taga või esiosasse, säärde, jalalabasse, varvastesse. Tugevamate valude puhul kirjeldatakse ka tunnet justkui tahaks jalg alt ära minna ja ei allu kontrollile. Osadel juhtudel võib tekkida ka tunde häirumine, ehk ei tunta puudutust teatud piirkondades või on see teise jalaga võrreldes tugevam/nõrgem.  

Diski vigastuste puhul tuleb ka silmas pidada, et juhul kui tekib tuimus jalgade vahel, seksuaalse funktsiooni häirumine või urineerimise peetus või pidamatus tuleks koheselt pöörduda EMO-sse, sel juhul võib tegemist olla ulatuslikuma vigastusega nimega Cauda Equina syndrome, mis nõuab kohest tähelepanu. 

Põhjused

 • Järjepidev korduv koormus alaseljale
 • Järsk tugev koormus alaseljale - näiteks pesumasina tõstmine 
 • Traumad ja varasemad vigastused alaseljale 
 • Lülisamba degeneratiivsed seisundid 
 • Teatavate ravimite tarvitamine 

Riskitegurid

 • Vanus 35-50 
 • Meeste seas 2x sagedasem kui naiste hulgas 
 • Ülekaal
 • Istuv töö
 • Suitsetamine 
 • Passiivne eluviis 
 • Järsk koormuse tõus / ülekoormus 

Ravi ja ennetus

Diski vigastused alluvad reeglina väga hästi füsioteraapia konservatiivsele ravile. Ennekõige on ravi esmane eesmärk valu alandamine, kompensatoorsete mustrite minimeerimine ning liikuvuse taastamine. Seejärel närvikoe ärrituse alandamine ja liikuvuse parandamine kuni inimene ühel hetkel on võimeline kõike tegema nii nagu varem. 

Üksikutel juhtudel konservatiivne ravi ei anna soovitud tulemust, sellisel juhul on operatiivne ravi võimalik, mis puhul eemaldatakse viga saanud diski piirkond ehk siis eemaldatakse ärritaja. 

Diski vigastuste ennetus hõlmab endas tugeva lihaskorseti loomist, liikuvusulatuse säilitamist, istuva töö vaheldamist seismisega ning suitsetamisest loobumist. 

https://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/lumbar-herniated-disc-causes-and-risk-factors

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram