fbpx

Hamstringlihaste Tendinopaadiad

ÜLEVAADE

Hamstringlihased on reie tagumiste lihaste rühm, mille hulka kuuluvad poolkilelihas, poolkõõluslihas ning reie kakspealihas. Nende lihaste ülesandeks on põlve painutamine ning puusa sirutamine, nad on olulised erinevates kõnnitsükli etappides, jooksmises, kükitamises jne. Hamstringlihased võtavad alguse istmikuköbrult ning kinnituvad sääreluule. Seega eristatakse kahte tüüpi kõõluse põletiku, mida nimetatakse proksimaalseks (istmikuköbrule lähedal) ja distaalseks (sääreluu kinnituskoha läheduses) hamstringlihaste tendinopaatiaks. Hamstringlihaste tendinopaatiaid täheldatakse tavaliselt pikamaajooksjatel ja sportlastel, kes osalevad sprindis või tõkkejooksus. See on iseloomulik ka sellistele spordialadele nagu jalgpall ja hoki, mis nõuavad kiiret suundade muutust. Oluline on teada, et seda võib mõjutada ka inimesi, kes spordiga ei tegele. Pikaajaline istumine või korduvad ühetaolised liigutused, mis on tingitud töö spetsiifikast, võivad samuti olla üheks teguriks, mis kutsub esile hamstringlihaste kõõluste põletiku. 

SÜMPTOMID

 1. Sümptomid algavad enamasti järk-järgult ning süvenevad aja jooksul ärritavate tegevuste tagajärjel
 2. Proksimaalse hamstringlihaste tendinopaatia korral on sügav lokaliseeritud valu tuhara all, mis võib vahepeal kiirguda ka allapoole (mõnedel juhtudel lausa põlveni välja). Distaalse tendinopaatia puhul valu lokaliseerub reie taguste lihaste all, põlve läheduses. 
 3. Valu süveneb selliste tegevuste ajal, mis hõlmavad põlve painutamise või puusa sirutamise (nt puusatõsted, treppidest ülesminek, jooksmine, istumine, kükitamine jne) 
 4. Hamstringlihaste venitusharjutused võivad suurendada valu
 5. Võib tekkida jäikus tunne hommikul või peale pikemat puhkeolekut

PÕHJUSED

 1. Ülekoormussündroom ja ületreenimine 
 2. Treeninguvead (liiga kiire treeningumahu ja intensiivsuse suurenemine)
 3. Pikaajaline istumine või pidev staatiline venitus (nt joogas, pilateses)
 4. Ametid, kus on järjepidevad ühetaolised liigutused, mis hõlmavad puusa sirutamist või põlve painutamist (nt treppidest üles ronimine..

RISKITEGURID

 1. Varasemad traumad (hasmtringlihaste rebendid, väänamised jne)
 2. Istuv eluviis
 3. Jala pikkuse erinevus
 4. Puusaliigese liikuvuse vähenemine
 5. Naised
 6. Ülekaal
 7. Eesmise ja tagumise reie lihaste lihasjõu oluline vahe
 8. Vale jalanõud

RAVI JA ENNETUS: Ravi on peamiselt suunatud koormuse reguleerimisele. 

Ennetamine: pöörata rohkem tähelepanu korralikule soojendusele, hamstringlihaste jõu treenimisele.

Allikad: https://www.physio-pedia.com/Proximal_Hamstring_Tendinopathy#sts=Stage%201:%20Isometric%20hamstring%20load[4]?utm_source=physiopedia&utm_medium=search&utm_campaign=ongoing_internal 

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram