fbpx

Iliotibiaaltrakti ülekoormus

Ülevaade

Iliotibiaaltrakt (ITB) on pikk sidekoeline struktuur, mis jookseb jala välisküljelt vaagnast sääreluuni välja. Ülekoormuse korral on valu tuntav kas puusa või põlve piirkonnas välisküljel. Kindlatel spordialadel, kus on korduvat alajäseme liikumist, võib kehvema tehnika ning üleliigsete treeningkoormuste tagajärg olla ITB ülekoormus. 

Sümptomid

Valu on tihti terav ja/või kõrvetav ning tuntav enamasti põlveliigese välisküljel, mõnikord ka puusa välisküljel. Füüsiline tegevus võib valu esile kutsuda, kuid mõnel juhul väheneb, kui lihased üles soojenevad. Sagedased ärritavad olukorrad on veel mäest alla kõndimine või jooksmine, ning hüpetest maandumised. Mõnikord võib füüsilistel tegevustel põlveliiges ITB ülepinge tõttu “plõksuda”.

Põhjused

ITB ülekoormus on põhjustatud liialt suurtest kudede töökoormusest ning ebapiisavast taastumisest. Seda võivad soodustada teatud rühi eripärad nagu O-jalgsus, jalgade pikkuse erinevus või vaagna asend. ITB hõõrub korduvatel halva mustriga liigutustel vastu teisi struktuure ning võib tekkida koekahjustus.

Riskitegurid

ITB ülekoormuse peamisteks riskiteguriteks on:

  • Suur jooksukoormus - palju mäest üles-alla jooksmist
  • Vale rattasõidu asend - liialt ees sadula asend, liialt survet päkale pedaalimisel
  • Korduvat kükki nõudvad spordialad - sõudmine, jõutreening
  • Ülekaal
  • Liialt järsud muutused treeningkoormuses
  • Rühi erinevused
  • Halvad jalanõud

Ravi ja ennetus

Nagu enamike ülekoormuslike vigastuste korral, tuleb esmalt spetsialisti abiga paika sättida füüsiline koormus. Tavaliselt tuleb kuni 6 nädalat vältida valu ärritavaid tegevusi ning treenida õige varustuse ing tehnikaga. Manuaalteraapia on ITB ülekoormuse ravis oluline, ise ITB-d vajalikul hulgal lõdvestada on keeruline. Et ITB ülekoormust vältida, tuleb osata treeningute vahel piisavalt puhata ning teha tuhara- ja jalalihastele regulaarselt harjutusi. Jooksu puhul aitab ülekoormamist vältida ka sammusageduse tõstmine ning lõikude pikkuse vähendamine.

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram