fbpx

Labrumi vigastused 

Ülevaade 

Puusaliiges on keraliiges, mida moodustavad reieluupea ning puusanapp (acetabulum). Labrum on kõhreline struktuur, mis katab puusanappa ja aitab hoida reieluupead acetabulumi sees. Labrumi funktsioonid: tagab puusaliigese stabiilsust, töötab amortisaatorina, võimaldab reieluupeal ja puusanappal kergemini liikuda. Labrum võib põhjustada valu, kui labrum on rebenenud, kulunud või kahjustunud. Labrumi rebendid põhjustavad kubemevalu või valu puusa esiosas, harvemini tuharavalu. 

Labrumi pisaraid/rebendid võib kvalifitseerida järgmiselt: 

1) Eesmine labrumi rebend- valu on üldiselt järjepidevam ning esineb puusaesiosal või kubemes. Sagedasem nähtus. 

2) Tagumine labrumi rebend- valu puusa välisküljel või sügaval tuharapiirkonnas. Harva esinev. 

Trauma/vigastuse mehhanism: 

1) Otsene trauma nt: liiklusõnnetus; kukkumine koos või ilma puusaliigese dislokatsiooniga (reieluupea nihkumisega puusanapast); libisemine. 2) Spordialad, mis nõuavad järjepidevaid/korduvaid puusa välisrotatsiooni või hüperekstensiooni (balett, jalgpall, hoki, jooksmine jne). 

3) Spetsiifilised liigutused ( sh torsioon- või keerutusliigutused ? (torsional or twisting movement) 

Sümptomid: pidev tuim valu vahelduvate ägedate valu perioodidega, aktiivsuse ajal süveneb. Kõndimine, järsud pööramised, pikaajaline istumine, põrutavad tegevused süvendavad sümptomeid. Võivad esineda ka öised valud. Sümptomid võivad olla pika kestusega, keskmiselt üle kahe aasta. Võivad esineda ka sellised nähtused nagu: puusa klõpsamine, lukustamine ning jala alt ära kadumine. Ravi: konservatiivne või operatiivne ravi

Füsioteraapia: füsioteraapias pööratakse tähelepanu liigesliikuvuse arendamisele, puusaliigest ümbritsevate lihaste tugevdamisele, aktiivse eluviisi julgustamisele ning valuravile. 

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram