fbpx

Harjutused epikondüalgiate raviks

Hillar Reissaar

6. apr. 2020

Taastusravi harjutuste eesmärgiks on taastada normaalne lihaste seisund ning funktsioon. Epikondüalgiate puhul tuleks kõigepealt alustada kergemate harjutustega, samaaegselt ravida välja valu ning põletik ning alles seejärel võtta kasutusele raskemad harjutused. Harjutuste tegemine on samuti hea võimalus ennetada epikondüalgiate esmakordset või korduvat tekkimist. Selles artiklis avaldame valiku harjutustest, mida kasutada tennisisti ja golfari küünarnukkide raviks.

Tennisisti küünarnukk

Kergemad harjutused:

Assisteeritud ekstsentriline randme painutus

Selle harjutuse puhul on vaja kergemat raskust või kummilinti. Raskust ja pinget reguleeri vastavalt sellele, et valu ei tohiks liigutusel ilmneda ning peaksid suutma teha vähemalt 10 kordust ilma lihaste kurnatuseta. Istudes aseta käsivars alajäsemele selliselt, et ranne oleks kergelt üle põlve. Sõrmed vaatavad põranda suunas ja raskust hoia peos, kummilindi teine ots aseta talla alla. Abista teise käega ranne ilma raskuseta üles sirutada ning aeglaselt painuta rannet põranda poole, üles jällegi assisteeritult. Soorita harjutust üle päeva 3x10.

Sõrmede laiali surumine

Aseta kummilint ümber sõrmede, suru aeglaselt sõrmed laiali ning tagasi kokku. Harjutuse ajal ei tohiks käsivarre lihastes olla tunda valu. Soorita liigutust 3x14 igapäevaselt korra päevas.

Käsivarre lihaste venitus

Tõsta ülajäse õlast 90 kraadi painutatult ette nii, et sõrmed vaatavad põranda poole. Painuta peopesa randmest alla sõrmed sirgelt, teise käega võid liigutust kergelt assisteerida. Kui tunned venitust siis hoia 30 sekundit ja tee 2-3 kordust igapäevaselt. Kui venitust ei tunne, võid proovida sõrmi keerata kehast eemale, kuniks käsivarres ülalpool on kerge venitustunne.

Raskemad harjutused:

Küünarvarre sirutus

Istudes küljega laua poole, aseta painutatud küünarnukk lauale, peopesa vaatab kehast eemale. Aseta peopessa raskus (raskus vastavalt võimekusele) ning aeglaselt siruta käsivars küünarnukist sirgeks. All asendist võta teise käega raskus ning tõsta käsi küünarliigesest uuesti kõveraks. Soorita harjutust ülepäeviti 3x12.

Pulga/harjavarre keerutamine raskusega

Kasuta harjutuseks pulka või harjavart, seo nööri või kummilindiga pulga keskosa külge raskus. Tõsta käed õlast 90 kraadi ette hoides pulka õlgade laiuselt kinni. Keeruta pulka mõlema käega vaheldumisi ühes ja teises suunas. Ühte suunda keeruta 2x12-20 kordust ning korda sama teises suunas, harjutust soorita üle päeva.

 

Käsivarre lihaste treening raskustega

 

Istudes, võta mõlemasse kätte raskus (hantel, kang vms.) või kummilint ning aseta käsivarred reitele randmed kergelt üle põlvede. Peopesa vaatab põranda poole, painuta ja siruta rannet proovides hoida käsivarred pidevas kontaktis reitega. Harjutust soorita üle päeva 3x12.

Golfari küünarnukk

Kergemad harjutused:

 

Assisteeritud ekstsentriline randme sirutus

Selle harjutuse puhul on vaja kergemat raskust või kummilinti. Raskust ja pinget reguleeri vastavalt sellele, et valu ei tohiks liigutusel ilmneda ning peaksid suutma teha vähemalt 10 kordust ilma lihaste kurnatuseta. Istudes aseta käsivars alajäsemele selliselt, et ranne oleks kergelt üle põlve. Sõrmed vaatavad lae suunas ja raskust hoia peos, kummilindi teine ots aseta talla alla. Abista teise käega ranne ilma raskuseta üles painutada ning aeglaselt siruta rannet põranda poole, üles jällegi assisteeritult. Soorita harjutust üle päeva 3x10.

 

Käsivarre keeramine (alusta peopesa alla suunatud)

 

Istudes aseta käsivars alajäsemele selliselt, et ranne oleks kergelt üle põlve, sõrmed vaatavad põranda suunas. Harjutuse jaoks on vaja peopessa asetada raskus. Raskust reguleeri vastavalt sellele, et valu ei tohiks liigutusel ilmneda ja peaksid suutma teha vähemalt 14 kordust. Keera peopesa aeglaselt lae poole, võta käest raskus ning keera peopesa põranda poole tagasi. Korda harjutust igapäevaselt 3x14.

Käsivarre lihaste venitus

Tõsta ülajäse õlast 90 kraadi painutatult ette nii, et sõrmed vaatavad lae poole. Siruta peopesa randmest alla sõrmed sirgelt, teise käega võid liigutust kergelt assisteerida. Kui tunned venitust siis hoia 30 sekundit ja tee 2-3 kordust igapäevaselt.

Raskemad harjutused:

 

Biitsepsi treening raskusega

 

Seistes, painuta käsi küünarliigesest ja randmest enda poole. Aseta kätte raskus ning hakka aeglaselt kätt küünarliigesest ja randmest sirutama. Painutamiseks assisteeri liigutust teise käega. Soorita harjutust üle päeva 3x12-16.

Stressipalli pigistamine

Pigistamised ja haaramised võivad epikondüalgiate alguses olla küllaltki valu provotseerivad tegevused, sellepärast on neid liigutusi treeninguna mõistlik teha siis, kui valu ning põletik on möödunud. Harjutuse sooritamiseks on vaja pehmet palli, mida tuleb pigistada ning pigistust hoida 3-5 sekundit. Soorita harjutust igapäevaselt 3x16-20.

Käsivarre lihaste treening raskustega

Kuna haaramine ning küünarnuki painutus/sirutus on osa enamus treeningharjutustest ning spordispetsiifilistest liigutustest, siis saavad käsivarre lihased kindlasti ka sealt koormust. Seetõttu on oluline, et osatakse jälgida ülekoormamise märke, milleks on enamasti valu treeningu ajal ning selle järgselt.

Kokkuvõtteks

Kui epikondüalgiad on taandunud, siis on hea mõte jätkata paar korda nädalas spetsiifiliste harjutuste tegemist ennetamaks uut vigastust. Tennisisti ja golfari küünarnukist saad rohkem lugeda SIIT.

 

Reakt Füsioteraapia

Meie füsioterapeudid aitavad sul saavutada parima versiooni iseendast. Broneeri aeg vastuvõtule - oled alati oodatud!

Broneeri aeg
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram