Tennisisti küünarnuki e. lateraalse epikondüalgia teket seostatakse sagedasti kindlate spordialadega kui ka elukutsetega. Sellisteks spordialadeks on nimest tulenevalt tennis, kui ka squash, sulgpall, pesapall, ujumine ja viskealad. Kätega töötavad inimesed nagu elektrikud, aednikud, tislerid, arvutiga töötajad jpt. on samuti tennisisti küünarnuki väljakujunemiseks suurema riskiga.
Lateraalse epikondüalgia puhul on valu tuntav küünarliigese välisküljel piirkonda katsudes või liigutades, valu võib kiirguda üles õlavarde või alla käsivarre välisküljele kuni III ja IV sõrmeni. Valu tuleneb randme sirutuseks mõeldud lihaste kõõluste korduvast koormamisest, mille tagajärjel ei jõua kõõlused ära taastuda. Kõõlustes võib esineda põletikku, mikro- ja makrorebendeid ja kudede degeneratsiooni. Kuna kõõluseline piirkond on vaesema verevarustusega, on taastumise protsess pikem kui näiteks lihaskoes. Valu esineb enamasti dominantsel käel.
Tennisisti küünarnuki diagnoosi saanud patsiendid kaebavad lisaks valule ka haardejõu vähenemist ja raskemate asjade kandmise ebamugavust. Harvematel juhtudel võib tunda ka tundlikkuse häireid ning sipelgaid käsivarres ning sõrmedes.
Tennisisti küünarnukki esineb kõige sagedamini 30-50 aasta vanustel inimestel ja on võrdselt esinev nii naiste kui meeste puhul, hõlmates 1-3% inimestest. Uuringutega on kindlaks tehtud 3 suuremat riskifaktorit lateraalse epikondüalgia väljakujunemiseks:
Ebaspetsiifilisemad riskifaktorid on ülekoormus, treeningmetoodika ebakõlad, liikuvuse häired küünarliigeses, kõrgem vanus, vereringe häired, madal lihasjõud ülajäsemete lihastes, psühholoogilised faktorid.
Sümptomid kestavad keskmiselt 2 nädalast kuni 2 aastani. 89% inimestest paranevad tavaliselt 1a jooksul ilma igasuguse ravita vaid pigem ärritava koormuse vähendamise läbi, potentsiaalsete äriitusfaktorite osas ning kuidas igapäevaseid tegevusi jätkata oskab aidata füsioterapeut.
Eelnevalt kirjeldatud tennisisti küünarnukist esineb golfari küünarnukki e. mediaalselt epikondüalgiat tunduvalt vähem, ligi 3-5 korda. Sellegipoolest esineb seda sagedasti golfis, tennises, viskespordialadel ja erinevatel ametitel, kus suur osa koormusest langeb kätele.
Valu on põhiline sümptom ja seda on tavaliselt tunda küünarliigese siseküljel, lisaks võib sümptomaatika avalduda ka käsivarre sisekülje valuna ning närvisurinatega samas piirkonnas lisaks IV ja V sõrmes. Küünarliiges võib tunduda vähema liikuvusega kui muidu ning esineda võib ka jõu kadu haaramisel ja randme liigutamisel, enamasti painutusliigutusel. Sportlastel on valu tunda kõige enam faasis, kus käsi on maksimaalselt taga asendis ja valmistub viskeliigutuseks. 95% kaebustest ei esine siiski sportlastel, vaid pikaaegsetel ühetaolistel ametitel nagu ehitus, puutöö, torutööd, õmblemine jms. Ette tuleb juhtumeid ka ühekordsest traumast tingitud epikondüalgia tekkest, mis on sageli tööd tehes saadud vigastused. Meesterahvastel tekib golfari küünarnukki enamasti jõuliste liigutuste tagajärjel, naistel aga pikaaegsel ühetaolisel koormamisel.
Probleem esineb randme painutajalihaste küünarluule kinnituvates kõõlustes, mis pikaaegse korduva ärritava stiimuli tulemusena omandavad mikrotraumad, kõõlus muutub koormuste osas tundlikumaks ja pikapeale tekivad muutused kõõluselistes struktuurides. Mõnikord võib piirkonnas esineda ka põletikulist reaktsiooni, seda enamasti epikondüalgia alguses. Pikaaegse valusündroomi korral võib tekkida kõõlusstruktuuri jäigastumine ning kudede kahjustus, seetõttu on oluline õigeaegne sekkumine.
Põhiline printsiip epikondüalgia ravimiseks on valu leevendamine ning põletiku kontrolli all hoidmine. Peamine lahendus selle saavutamiseks on valu provotseerivate tegevuste vähendamine ning anda pärast ärritavat tegevusi küünarnukile puhkust. Reeglina on elukutsest tulenevalt pikaajaliselt võimatu ärritavaid tegevusi maksimaalselt piirata. Selliste tingimuste korral on jälgida alljärgnevaid nõuandeid.
Tööriista puhul saab kindlat tüüpi teipide või muude asjakohaste abivahenditega suurendada käepidemete paksust, võimaluse korral saad ka haarde suurust vähendada. Mugavam haare leevendab pinget valutavale piirkonnale ning tagab kiirema taastumise. Peenemate asjade hoidmise korral saab kasutada paksemat töökinnast või veel omakorda suurendada haarde paksust rätiku või riide abil.
Läbiv põhimõte selle alapunkti kirjeldamiseks võiks olla, et võta selline asend, mis teeb küünarnuki välisküljele kõige vähem liiga. Ei ole olemas seda kõige õigemat asendit, mis ravib valusündroomi kõige efektiivsemalt välja, pigem usalda oma keha ning kui liigutus on valulik, siis proovi asendit muuta. Tihtipeale ainult asendi muutmisest ei piisa valu vähendamiseks, sageli peab piirama ka koormuse mahtu.
Nii trennis kui ka tööl on kindlate raskuste tõstmisel võimalik kasutada ümber randmete käivaid rihmasid, mis tagavad valutava piirkonna vähema koormamise. Füüsilise aktiivsuse säilitamine võimalikult lähedal endisele tasemele on tähtis nii füüsilise kui ka psühholoogilise tervise säilitamiseks, seetõttu on nii füüsilise töö kui ka treeningu korral oluline leida alternatiivsed liigutused ja võimalused liigutamiseks ilma enesele haiget tegemata.
Külm aitab vähendada põletikku läbi keemilise aktiivsuse muutuste ja veresoonkonna mõjutuste. Turse korral tuleks käsi külmetamise ajaks tõsta ülejäänud kehast kõrgemale.
Lööklaine ravi saab teha ainult kliinilise spetsialisti juures, kuna protseduur peab soovitud efekti saamiseks olema võimalikult täpne. See elektriravi variant aitab kiirendada kõõluselise koe paranemist. Kroonilise e. pikaajalise tennisisti ja/või golfari küünarnuki puhul sellest variandist kahjuks väga palju kasu ei ole.
Füsioterapeudi abiga on võimalik kõige efektiivsemalt tennisisti ja golfari küünarnukist vabaneda. Füsioterapeut kasutab raviks erinevaid spetsiifilisi harjutusi plus muid ravivõtteid nagu manuaalteraapia, kuivnõelumine jpt. Tugevamad lihased ennetavad hästi samasuguse valu esinemist tulevikus, isegi, kui jätkub eelnev füüsiline koormus ülajäsemetele.
Lateraalne epikondüalgia on küünarliigeses sagedaseim ülekoormusest tulenev valusündroom, harva esineb teda ka koos mediaalse epikondüalgiaga. Mõlemad on elukvaliteeti halvavad probleemid ning mida varem probleemile tähelepanu pöörata, seda varem saab saja protsendiliselt tagasi endise füüsilise aktiivsuse juurde. Kõige lihtsam viis vigastust ravida on selle ennetamine, mille jaoks tuleb tähele panna erinevaid valuaistinguid kehas ning õigel ajal sekkuda. Kui oled tundnud samuti küünarliigese välis- või siseküljel valu nii liigutades kui ka katsudes, siis proovi rakendada ülaltoodud nõuandeid.