ÜLEVAADE
Plantaarfastsia on talla all asuv sidekoeline struktuur, mis algab kannast ning jõuab hargnenult päkani välja. Selle struktuuri ülesandeks on toestada tallavõlve ning aidata vastu võtta aluspinnalt tulevaid põrutavaid koormuseid. Plantaarfastsiit on aga valusündroom, mis esineb talla all jalalaba liigsel koormamisel. See on üks kõige sagedasemaid kannavalu põhjuseid.
SÜMPTOMID
Reeglina on valu tuntav kanna all ja labajala siseküljel ning esineb enamasti sportlikumatel inimestel, näiteks jooksualade harrastajatel. Igapäevastel tegevustel võib talla alt tunda anda jalale toetumine pärast magamist/pikaaegset istumist, treppidel, paljajalu kõndimisel ja sageli eelistatakse seetõttu pigem päkal või välisküljel kõndimist. Tihti eelneb sümptomite tekkele üsna järsk sportliku või füüsilise töö koormuse suurenemine.
RISKITEGURID
Plantaarfastsiidi tekke riskiteguriteks on:
PÕHJUSED
Plantaarfastsiit on degeneratiivne konditsioon, mis tähendab, et sidekoelistes struktuurides toimivad järk-järgulised muutused, mis põhjustavad plantaarfastsia jäigastumist. Sageli esineb koes ka mikrotraumasid, mistõttu võib tekkida ka põletikku. Liigne spetsiifiline koormus on kõige sagedaseim plantaarfastsiidi valu põhjustaja.
RAVI JA ENNETUS
Esimene etapp valusündroomi raviks on ärritava koormuse piiramine. Treeningute puhul saab leida vastavalt teistsugused harjutused, kuidas treenida ilma piirkonda ärritamata. Teistel puhkudel tuleb töökoormust tallavõlvide suhtes leebemaks reguleerida. Aidata võivad veel venitused, jalanõude valik, ortoosid ning lööklaineteraapia. Kõige efektiivsema ravi saavutad koos füsioterapeudiga.
Loe lisaks: https://reakt.ee/nouanded/plantaarfastsiit-kuidas-sellest-vabaneda/
Videod: https://www.youtube.com/watch?v=U3wbu0l8OZ0&feature=emb_imp_woyt&ab_channel=Physiotutors